(ВИДЕО+ФОТО) МУ ОДАЛЕ ПОЧЕСТ НА ЧАРЛИ: „Ролинг Стоунс“ одржа концерт на стадионот во Сент Луис пред 60.000 луѓе

КАМЕНИТЕ повторно се тркалаат. Рок диносаурусите „Ролинг стоунс“ претходниот ден одржаан а стадионот во Сент Луис, пред 60.000 луѓе, првиот од 13 -те концерти на американската турнеја „Без филтри“, кој двапати беше одлаган поради круната.

Ова е прва турнеја од 1963. година без тапанарот Чарли Вотс, кој почина кон крајот на август на 80 -годишна возраст. Настапот започна со празна сцена со соло звук на тапан, додека фотографиите и снимките на Чарли се менуваа на видео бимови.

Додека публиката скандираше „Чарли, Чарли“, Мик Џегер (78), Кит Ричардс (77) и Рони Вуд (74) излегоа на сцената и ја отсвиреа првата песна Street Fighting Man. По вториот хит It’s Only Rock’n’Roll (But I Like It), Мик, држејќи се за рака со Кит, рече:

– Беше шокантно да се видат сите оние слики на Чарли на екранот. Ова е нашата прва турнеја што некогаш ја свириме без него. Многу ни недостига, и на сцената и надвор од неа.

Заблагодарувајќи им се на фановите за поддршката, „Стоунси“ ја посветија песната „Tumbling Dice“ на Вотс, кој на тапаните го замени Стив Џордан. Иако се шпекулираше дека групата своето познато лого, исплазен црвен јазик, ќе го обои во црно за да ја означи смртта на Вотс, тоа не се случи. Стоунс ќе ја завршат турнејата во САД во ноември.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …