(ФОТО) Во најубавиот европски воз, сите ги исклучуваат телефоните

Возењето со најлуксузниот воз во Европа трае осум часа, почетна точка е Цермат, последна Св. Мориц, а оние кои имале среќа да се качат велат дека искуството е како патување низ времето во кое сите грижи од секојдневниот живот одеднаш престануваат да постојат.
Уште во девет наутро, веднаш по качувањето на „Глечер експрес“, кондуктерот ги прашува патниците дали се за вода или шампањ. Седиштата во преградата се прилагодливи, исклучително удобни, а патниците добиваат iPad -и кои ја прикажуваат маршрутата и централните точки на трасата, како и слушалки поради аудио снимката на „виртуелниот туристички водич“.

На осумчасовниот пат, поминувате низ 91. тунел и поминувате преку 291. мост, а низ прозорците има поглед на замрзнати езера. Во барот се наоѓа златен компас.

За ручек, келнерите послужуваат татар бифтек и палета швајцарски сирења со веќе споменатиот шампањ, токму додека патниците го разгледуваат пејзажот со швајцарски села од бајките кои се чини дека испаднале од бајката.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …