Брачен пар од Србија починал од корона: Одбиле да одат во болница а синот на докторите им рекол дека ќе ги излекува со печено прасе!

Синот донел постар пар, татко му и мајка му, на преглед во клиниката за „Ковид“ во Трстеник, Србија. И двајцата биле во многу лоша состојба, заразени со коронавирус и воопшто не се лекувале. Лекарите веднаш им напишале упат за болничко лекување, но и тоа го одбиле. Тие рекле дека самите ќе се излечат. Дури и’ нивниот син рекол дека ќе ги опорави кога ќе им подготви печено прасе!
Следниот ден, нивната состојба одеднаш се влошила и веднаш биле хоспитализирани, но за жал и двајцата починале во болницата за „Ковид“.

Ова го раскажува Ивана Мијајловиќ, доктор во амбулантата за „Ковид“ во Здравствениот дом во Трстеник.

– Верувањето дека коронавирусот всушност не постои, се’ уште е распространето во Србија. За жал, оваа несреќна брачна двојка од околината на Трстеник е најдобриот пример. Има голем број граѓани кои не сакаат да контактираат со доктори кога ќе добијат симптоми на коронавирус. А тогаш, кога ќе дојдат, често е доцна, вели Мијајловиќ.

– Тие не ја сфаќаат сериозно ситуацијата. И населението на оние кои сето тоа го сфаќаат лесно е разновидно. Има и млади луѓе, но повеќето од нив се постари лица. Често се случува да поминат 10. до 12. дена пред да се пријават на клиниката за „Ковид“. Најчесто се работи за невакцинирани луѓе – вели докторката.
Лекарката од Трстеник изјавила дека има се’ повеќе млади луѓе кои имаат потешка клиничка слика. И’ покрај тоа, тие се’ уште не веруваат дека имаат корона!

– Многумина се свртуваат кон алтернативни третмани. Тие земаат лекови што ветеринарите ги препишуваат за лекување на животни. Мислат дека така ќе заздрават. И кога ќе им споменете дека вакцината е единственото решение, тогаш тие одговараат дека не им паѓа на памет да го направат тоа. Едноставно има многумина кои не веруваат во „Ковид -19“ или во вакцината – објаснува д -р Мијајловиќ.

Фото: Илустрација/Архива

Извор: kurir.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …