(ВИДЕО) Бегство од Шошенк“ – после 27. години е оценет како најдобар филм на сите времиња

Пред 27 години филмот „Бегство од Шошенк“ за првпат беше прикажан во кината, а според IMDB, ова е најдобро оценетиот филм на сите времиња.
„Бегство од Шошенк“ е американски драмски филм од 1994. година во режија и сценарио на Френк Дарабонт, базиран на романот на Рита Хејворт и „Бегство од Шошенк“ на Стивен Кинг, додека филмот е во продукција на Ники Марвин.
Насловните улоги ги толкуваат Тим ​​Робинс и Морган Фримен како затворениците Енди Дуфрен и Елис Бојд Ридинг, додека другите улоги ги толкуваат Боб Гунтон, Вилијам Садлер, Кленси Браун, Гил Белоус и Џејмс Вајтмор.

Светската премиера на филмот се одржа на 23. септември 1994. година во Соединетите држави.
Филмот ја раскажува приказната за Енди Дуфрен, банкар кој поминал 19. години во Шошенк во Државниот затвор за убиство на жената и нејзиниот љубовник, и покрај тоа што се изјаснил за невин.
За време на времето во затвор, тој се спријателил со затвореникот Алис Бојд Рединг (Морган Фримен) и го чуваа чувари додека управникот го користеше за перење пари.

Рецензиите за овој филм беа главно позитивни, но финансиски помина катастрофално, бидејќи не заработи ниту милион долари за време на првиот викенд, а на крајот извлече 16. милиони долари (околу 25 милиони денес) на американскиот бокс офис од почетокот на прикажувањето.
Ова не било доволно, а камоли по трошоците за маркетинг, за враќање на буџетот од 25. милиони долари.
Тоа беше тогаш. Денес, „Бегство од Шошенк“ е на врвот на листата на 250. најомилени филмови на IMDB со повеќе од милион гласови.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …