Подобро е да се вежба отколку да се намалат калориите, велат американските научници

СПОРЕД американските научници, надминувањето на здравствените проблеми поврзани со прекумерната тежина зависи повеќе од напорната работа со мускулите и вежбањето отколку од намалувањето на калориите.Иако прекумерната тежина придонесува за дијабетес и срцеви заболувања, строгата диета не е одговор за утроената дебелина и порастот на здравствените проблеми во светот од средината на 1970-тите.
„Кога станува збор за враќање на здравјето и намалување на ризикот од смртност поврзана со прекумерна тежина, се чини дека зголемувањето на физичката активност и подобрувањето на кондицијата е супериорно од губење на тежината“, велат истражувачите во трудот објавен во Cell Press.
„Дури и со прекумерна тежина, може да бидете во добра форма“, вели Глен Гесер од Државниот универзитет во Аризона.
„Здравите тела во добра форма доаѓаат во различни форми и големини“, рекол тој, што би можело да ги утеши околу 2 милијарди луѓе во светот кои се проценува дека имаат вишок тежина, од кои 600 милиони се категоризирани од Светската здравствена организација ( СЗО) како дебели.


Одење, возење велосипед или трчање се покорисни од намалувањето на калориите, бидејќи осцилацијата на тежината или „јо-јо диетата“, во која луѓето со прекумерна тежина брзо губат и повторно добиваат тежина, исто така е поврзано со здравствени проблеми, вклучувајќи губење на мускулите, масни заболувања на црниот дроб и дијабетес, според авторите, и не ги зема предвид наследните аспекти на тежината, метаболизмот и обликот на телото.
„Телесната тежина е многу наследна карактеристика и губењето на тежината е поврзано со значителни метаболички промени што на крајот го прават невозможно да се одржи нова помала тежина“, рекла Сидарта Ангади од Универзитетот во Вирџинија.
Авторите сугерираат дека е подобро да страдате од долготрајна болка, потење и отежнато дишење поради трчање отколку да бидете изложени на груби и контрапродуктивни режими за намалување на исхраната.


Нивната теза за тоа како прекумерната тежина е компатибилна со добрата кондиција дошла откако тимот предводен од научници од Медицинскиот факултет Харвард минатата недела објавил дека дебелината во САД е предизвикана повеќе од одредена преработена храна отколку од прејадување.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Губење на тежината со помалку или без јаглехидрати? Еве што треба да правите!

Намалување на внесот на јаглени хидрати или целосно исфрлање од исхраната е првото нешто што …