Пет места каде што најверојатно ќе „закачите’ короната

Коронавирусот не е во мирување – продолжува брзо да се шири во сите земји во светот. Д -р Санџај Гупта, кој пишува за Си-Ен-Ен, наведе пет места каде најверојатно ќе дојде до пренесување на коронавирусот.

На овие пет примарни локации, вирусот се шири најлесно во повеќето случаи, посочува д -р Гупта.


Верски објекти
И покрај фактот што многу верски објекти не претрпеа ограничувања од надлежните органи, треба да се внимава при посета, бидејќи поради големиот проток на луѓе, вирусот лесно се пренесува на овие места.

Хотели
Останувањето дома е најдобриот начин да се заштитите себеси и другите од ковид-19. Јасно е дека хотелите се ризични места за ширење на коронавирусот поради протокот на луѓе.


Клубови
Д -р Ентони Фаучи, американски експерт за заразни болести и директор на Националниот институт за алергија и заразни болести, рече:
„Мораме навистина сериозно да се однесуваме постојано со носење маски и да избегнуваме собири во клубови“.

Кафулиња
„Во градовите низ целиот свет, појавата на коронавирус е поврзана со ресторани, кафулиња и спортски сали. Сега, новиот модел кој користи податоци за мобилни телефони за мапирање на движењата на луѓето, сугерира дека овие страници би можеле да бидат одговорни за повеќето инфекции во американските градови“.
Тим научници го користеле моделот за да симулираат различни сценарија, и открија дека отворањето ресторан со полн капацитет довело до најголем пораст на инфекции. Потоа, постојат спортски сали, кафулиња и хотели и мотели.

Ресторани
Вообичаен начин на кој може да се заразите со ковид е да останете во затворени простории со странци на кои им се отстранети маските. Се разбира, треба да ја тргнете маската за да јадете. Затоа рестораните се толку проблематични.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Најдобрите пози во сексот за студените зимски ноќи

Кога ќе дојдат студените зимски денови, навистина нема ништо попријатно од свиткување во прегратките на …