Лаги што мажите најчесто им ги кажуваат на своите жени

Не е тајна дека многу мажи честопати им кажуваат на своите сопруги и девојки разни лаги. Некои го прават тоа за да избегнат кавги и расправии, а некои затоа што кријат нешто.
Иако лажењето во врска или брак не е прифатливо однесување, експертите за врска тврдат дека многу од лагите што мажите им ги кажуваат на партнерките се всушност безопасни и не мора да значи дека не ги сакаат.
Некои веруваат дека и жените носат одредена доза на вина затоа што имаат бројни заблуди и погрешни слики за идеалниот партнер. Во такви ситуации, мажите прибегнуваат кон лаги затоа што не сакаат да ја повредат жената за која се грижат.

Гужва во сообраќајот
Кога станува збор за вербална комуникација, мажите не се толку снаодливи како жените. Честопати им е тешко да објаснат точно зошто доцнат, дури и ако имаат добри причини за тоа. Поедноставно и полесно е да им се каже дека се „заглавени во сообраќајот“, само за да избегнат понатамошни дискусии и објаснувања.

Тргнав
Жените често ги покануваат своите партнери на социјални собири со семејството или во некоја друга прилика на која навистина не сакаат да присуствуваат, но нема отворено да го признаат тоа за да не ги повредат. Наместо тоа, тие ќе задоцнат или воопшто нема да дојдат, со изговор дека дале се од себе, и ја користат оваа лага за да покажат дека барем се обиделе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сексуалниот живот се подобрува во текот на есента, причината е повеќе од интересна!

За да откриеме како сезоните влијаат на нашето либидо, истражувачки тим од Универзитетот „Ludwig Maximilians“ …