(ВИДЕО+ФОТО) КОНЕЧНО ЗАЕДНО ВО ЈАВНОСТ – Кралскиот пар во Њујорк: Хари пиел сам сите се прашуваат каде била Меган?

Многу се зборува за доаѓањето на Меган Маркл и принцот Хари во Њујорк. Ова патување е во центарот на вниманието на светските медиуми, а во текот на нивниот прв ден во „Големото јаболко“ новинарите и фотографите го следеа секој нивни чекор. Еден од телохранителите што ги придружуваше принцот Хари и Меган Маркл низ Њујорк, тврдел дека работи во Министерството за внатрешна безбедност.
Телохранителот, облечен во сив костум, бил забележан во четвртокот пред хотелот „Карлајн“ на Менхетен помеѓу проводите за време на кои го придружувал парот. Човекот за „Daily Mail.“ изјавил дека работи за министерството, но не прецизирал за која агенција, оставајќи нејасно дали државата била вклучена во посетата на славниот пар на Њујорк.

Турнејата на Хари и Меган во четвртокот вклучувала посети на градоначалникот Бил де Блазио и гувернерката Кети Хохул, Меморијалниот центар за 11. септември и Светскиот трговски центар каде биле забележани неколку полицајци. Имале и патување до ОН Плаза, каде што е седиштето на Генералното собрание, а за тоа се зборува поради сомнителна средба со американската амбасадорка во ОН, Линда Томас Гринфилд.
„Дејли мејл“ ја контактирал њујоршката полиција за да утврди дали полицајците патролираат околу спомен обележјето на нападите на 11. септември или стојат таму за да ги заштитат Хари и Меган. Одделот за внатрешна безбедност вклучува голем број агенции, вклучувајќи ги Тајната служба, Федералната служба за безбедност и истрагите за внатрешна безбедност.

Нивниот буџет за 2021 година е околу 50. милијарди долари и е платен со пари на даночните обврзници. Тајната служба обично ги штити само шефовите на држави, додека помалку познати и важни личности спаѓаат под заштита на Стејт департментот, изјавил поранешниот агент на тајната служба Џонатан Векроу.
Тој рекол дека Генералното собрание на ОН ги проширило ресурсите на дипломатската служба за безбедност на Стејт департментот, која го заштитувала принцот Хари при минатите официјални посети на Соединетите држави, додека тој се уште бил работен член на кралското семејство.
Тој рекол дека иако Хари и Меган поднеле оставка од службените должности, тие се уште се членови на семејството на шефот на британската држава, па затоа е разумно да имаат одредена владина заштита за време на нивниот престој на Менхетен.

„Иако тие не се на чело на државата во Обединетото Кралство, тие се дел од семејството на шефот на државата, така што од време на време за време на самити и други глобални собири, оправдано е да се добие одредено ниво на заштита, дури и ако е финансирано од даночните обврзници“, рекол тој.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …