ЕВЕ КАКО ДА ПРЕСТАНИТЕ ДА ГО САКАТЕ ЛИЦЕТО КОИ ПОВЕЌЕ НЕ ВЕ САКА: Кога ќе го разберете ова, се’ ќе биде полесно!

По само еден факт, можете да излезете од маѓепсаниот круг и да најдете партнер кој навистина ќе ве сака
Невозвратената љубов е прилично добро опишана појава. Многу е кажано за фактот дека таквите „асиметрични“ врски, особено ако се долготрајни, привлекуваат луѓе кои имале нарушување на приврзаност во детството.

Невозвратена љубов: како да престанете да сакате личност која не ве сака
Една од важните причини што ја одржуваат личноста во таква врска е неможноста да се разбере фактот дека не е сакан. Ако овој факт дојде до свеста и се прифати, станува лесно да се разделиме. Сепак, ова е можеби најтешкиот момент, бара огромна енергија.


Зошто е толку тешко за една личност да го види и признае очигледното – дека тоа сакано лице не го сака?

Факт е дека предметот на неговата љубов ја заменува родителската фигура, приврзаноста која беше прекината во детството. И прифаќањето на фактот дека едниот или двата родители не ве сакале е исклучително тешко, за некои тоа е невозможно.
Најчеста причина зошто, на пример, жената останува во брак со личност која не ја сака, е фактот дека еден од родителите не ја сакал.
Текот на несакањето на родителот кон детето може да биде различен – може да биде постојано отфрлање или отфрлање во одредени периоди, злоупотреба или отфрлање, што во никој случај не е изразено однадвор.


Кога таква личност расте, се јавува когнитивен проблем – по правило, таа не е во состојба да го разбере фактот дека не била сакана. Вклучени се сите одбранбени механизми кои на еден или друг начин овозможуваат објаснување на однесувањето на родителите. Со огромна разновидност на детски фантазии, нема да најдеме една работа во нив – прифаќање на фактот дека родителот не сака.

Ова изгледа парадоксално, бидејќи децата – и млади и стари – многу често ги обвинуваат своите родители за недостаток на љубов. Но, чудно, во обвинението нема прифаќање на фактите. Разликата помеѓу обвинување и прифаќање е огромна. Да се ​​прифати фактот значи да се одвоите од своите родители. Обвинението е агресивно, прифаќањето е тажно.

Не можеме да присилиме никого да не сака, згора на тоа, не можеме да влијаеме врз минатото.
Лицето кое го обвинува родителот не го признава фактот на недостаток на љубов, туку бара реалноста да биде поинаква. Требаше да ме сакаш!, вели тој. Така тој тврди дека не се согласува со фактите, дека не може да ги прифати. Преку обвинувања и барања, спојот на возрасно лице со родител продолжува, дури и ако родителот веќе не е жив.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зимата полека освојува: Еве какво време не очекува наредните 5. дена!

Во понеделник ќе биде претежно облачно со пообилни врнежи од дожд, кои на повеќе места …