ПРОВЕРЕНО: Со помош на овој трик ќе се успиете за само ДВЕ МИНУТИ!

Што би рекле луѓето, со овој совет ќе спиете „како бебе“.
Постојат различни методи кои помагаат при заспивање, а овој метод го користеле американските војници, со цел да си обезбедат доволно квалитетен сон што им е потребен.

Според „The Sun“, овој метод е објаснет во книгата „Relax and Win: Championship Performance“, и се тврди дека има дури 96% успех, по само неколку недели едноставно вежбање.
Овој метод произлегол од потребите на војниците кои не можеле да се справат со стресот, поради што не можеле да се опуштат и да заспијат. Експертите потоа смислиле едноставни вежби за дишење и замислување слики, благодарение на кои телото ќе се опушти и ќе заспие побрзо.

„Тајната е во мускулната релаксација, дишењето и специфичните слики што треба да ги замислите“

Првиот чекор е да ги опуштите мускулите на лицето, вклучително и јазикот и мускулите околу очите. Потоа треба да ги спуштите рамената толку ниско колку што одат пред да го опуштите горниот и долниот дел од едната рака, а потоа и другата.

Потоа издишете, опуштете ги градите и конечно нозете. По десет секунди длабока релаксација, следниот чекор е да замислите слики што целосно ќе го исчистат умот.

Авторот на книгата „Relax and Win: Championship Performance“ советува да замислите една од овие две слики, или да кажете една реченица, ако немаш развиена имагинација и ако не сте способни да замислувате.

– Првата слика е од вас како лежите во кану на мирно езеро, а околу вас нема ништо освен синото небо.

– Втората слика е дека лежите во црна кадифена мрежа во затемнета просторија.

– Ако не сте визуелен тип, тогаш тивко кажувајте „не размислувај, не размислувај“ десет секунди.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …