Кога уметноста и науката се преклопуваат: Онлајн дискусија на 27.9.2021, 18.00

Интер и трансдисциплинарноста неодамна станаа карактеристични елементи на современата уметност. Кога границите помеѓу дисциплините се спојуваат и се бришат многу често, резултатите се збогатуваат за двете дисциплини и резултираат со дела кои неможе да се предвидат. Особен пример за соработка помеѓу практичари со различни специјализации ќе биде во фокусот на овој говор. Уметникот Елпида Хаџи-Василева и научникот проф. Аластер Форбс заедно ќе зборуваат за својата работа, со модерирање на Ана Франговска.

Учесници:
Елпида Хаџи-Василева – проф. Аластер Форбс

Елпида Хаџи-Василева (родена 1971 година, Кавадарци, Северна Македонија) е уметник со македонско потекло со седиште во Велика Британија. Таа изложува честопати и реализира бројни комисии на национално и меѓународно ниво, во галериски простори, музеи и во јавни простори. Хаџи-Василева беше избрана од Министерството за култура да ја претставува Македонија на 55. Венециско биенале во 2013 година, со Ана Франговска, куратор во Националната галерија на Македонија. Дипломирала скулптура на Кралскиот колеџ за уметност, Лондон, во 1998 година.

Аластер Форбс е професор по медицина и директор за клинички истражувања во медицинската школа Норвич на Универзитетот во Источна Англија, Велика Британија. Тој е паралелно и консултант во Универзитетската болница Норфолк и Норвич и е директор на институцијата за клинички истражувања Институтот Квадрам и претседател на Комитетот за истражувачка етика на УЕА. Тој работи главно на интестинална инсуфициенција и исхрана при воспалителна болест на дебелото црево, но исто така има интерес и во кариера за медицинските аспекти на нарушувањата во исхраната.

Потребно е претходно да се регистрирате, на следниот линк: https://zoom.us/webinar/register/WN_e4fAs5M6Rj22QgMaoOtRpg

Учеството е отворено за секого.
Ќе биде обезбеден и превод на македонски јазик.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Од 27-31 октомври ќе се одржи шестото издание на МФФ Киненова

Небојша Јовановиќ, директор на МФФ Киненова Би сакал најнапред на истакнам дека сум поприлично горд …