(ВИДЕО+ФОТО) Славниот комичар позитивен на коронавирус:„Не го сакате ова, вакцинирајте се!“

Американскиот комичар Крис Рок во неделата објави дека е позитивен на коронавирус и ја искористи можноста да ги покани сите да се вакцинираат, пишува Си-Ен-Ен.
На својот Твитер, Рок напиша – „Еј луѓе, штотуку дознав дека имам ковид и верувајте ми – вие не го сакате ова. Вакцинирајте се“.


Актерот претходно објави дека ја примил вакцината „Џонсон-Џонсон“, која се дава во единечна доза.
Поранешниот член на тимот „Saturday Night Live“ не ја коментирал неговата состојба, а претставниците на неговите медиуми не одговорија веднаш на барањето на CNN за дополнителен коментар.
Во мај, Рок, како гостин во епизодата на Џими Фалон „The Tonight Show“, рекол дека ја примил вакцината „Џонсон и Џонсон“, а потоа на шега рекол дека го искористил статусот на sвезда и „одел преку ред“ за да ја добие што поскоро што е можно.

„Го искористив мојот статус на славна личност, Џими. Не се грижев за другите. Реков – еј, Бети Вајт и други постари луѓе, преместете се за да се вакцинирам“, рекол тогаш Рок.
Познато е дека луѓето кои се целосно вакцинирани, исто така, можат да се заразат со „Ковид-19“, но имунизацијата во голема мера го намалува ризикот од хоспитализација или смрт, велат здравствените експерти.
Поточно, луѓето кои не биле вакцинирани против „Ковид-19“ имаат 11. пати поголема веројатност да умрат од оваа болест и десет пати повеќе да бидат хоспитализирани за посериозни последици, според студијата објавена претходно овој месец од американскиот центар за контрола и превенција.
„Ви посакувам брзо и целосно закрепнување и вашите симптоми да бидат што е можно поблаги. „Побрзајте, ни требате“, одговорил Роко Лари Чарлс, продуцент и сценарист на серијата „Сеинфилд“.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Откако беше обвинета за фотошопирање фотографии, актерката откри како изгледа без шминка

Откако беше обвинета дека изгледа непрепознатливо на фотографиите, Салма Хајек на Инстаграм го покажа својот …