(ВИДЕО+ФОТО) ЖИВОТ НА РАБОТ – ХОТЕЛ САМО ЗА ОНИЕ СО ЧЕЛИЧНИ НЕРВИ: Буквално спиете на провалија, но само ако успеете да стасате дотаму!

Овој хотел не е за оние со слабо срце! Natura Vive Skylodge, сместена во предградието на регионот Куско, нуди неверојатен поглед на долината подолу. Може да стигнете до сместувањето само со качување, пешачење и зип-лајн, но дефинитивно вреди да се вложите напор.

Има многу знаменитости во областа, а најголемата е Мачу Пикчу, која е оддалечена само 12. километри. Искачувањето на 400 метри „преку ферата“, планинска патека со сигурносни држачи вградени во карпата, а спуштањето на планината со помош на 6 зип-лајни е авантура сама по себе.
Претходните гости го нарекоа престојот овде уникатна авантура, што е искуство да спиете под ноќното небо на сосема ново ниво.

Ѕвездите и месечината изгледаат неверојатно блиску од стаклената капсула, создавајќи незаборавна атмосфера слична на просторот, објаснуваат тие.
Лорин Крегел од Алјаска, САД рекла дека ужива во своето искуство во Natura Vive Skyloge.

„Искачувањето беше возбудливо. Не се плашам од височини, но имаше моменти кога ми се чинеше ‘Леле! Јас сум прилично високо!’И се уште морав да се качувам! Храната беше исто така неверојатна. Капсулата беше многу удобна и модерна со тоалет и мијалник. Завесите се отворија за да можам да заспијам како бебе”.
Останала сама во уникатен хотел, но рекла дека тоа не го одзема искуството. „Другите гости беа двојки, но ова дефинитивно беше искуство што можете да го доживеете сами“, рекла таа.

Капсулата за јадење нуди вистинско перуанско гастрономско искуство во комбинација со исклучителни глетки. Капсулите за ручек се отворени за ручек, дури и ако не останете на Natura Vajv. Се уште ќе треба да се качувате за да уживате во оброкот со поглед, но тоа значи дека нема потреба да се чувствувате виновни за тој дополнителен десерт. Се нуди и фото-услуга како специјален сувенир.

Фото: Принтскрин/Instagram

Извор:Euronews

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …