8. ПРИЧИНИ ЗОШТО ЖЕНАТА ИЗМАМУВА: Поради ОВА секоја ќе направи прељуба!

Кога жената доаѓа во овие 8 ситуации, таа обично прибегнува кон прељуба
Од детството, жените учат да: „бидете добри девојки”, „делувајте како дама” и „смејте гласно и бидете трпеливи”.
Но, на жените во 21 век сега им е дозволено да бидат сурови, да кажат НЕ, да го кажат својот став, да станат извршни директори и да уживаат во физичка интимност. Жените станаа понаметливи, носат одлуки и дејствуваат восогласност со нивните потреби, желби и аспирации. Тие преговараат, склучуваат зделки, отвораат сопствени бизниси и често е тешко да се следат.
На некои мажи им се допаѓа овој факт, додека други се чувствуваат заплашени. Несомнено, оваа промена имаше големо влијание врз односите меѓу мажите и жените, особено врз однесувањето на жените.
Сепак, и понатаму е факт дека жените изневеруваат поретко отколку мажите. Но, кога жената изневерува, тоа обично го прави поради емоционална интимност, додека мажот тоа го прави заради физичко задоволство.

Еве 8 причини зошто жената ќе изневерува маж:

1. Недостаток на внимание и интимност
Колку може да страдате без љубов и внимание пред да почнете да гледате наоколу? Некои ќе се откажат за неколку дена, други може да страдаат и да издржат со години. Сепак, нема спас од ова: на жените им треба нежност, физичка интимност, како и емоционално внимание и грижа.
Ако не го добиете од сопругот или момчето, прашање на време е кога ќе го насочите погледот кон некој друг. На пример, грижлив пријател, внимателен дечко кој ќе ги задоволи вашите емоционални потреби. И дури не треба да одите далеку: можете да најдете љубовник и на работа и во салата за вежбање. Жените на кои им се посветува малку внимание, не примаат комплименти, не сочувствуваат, обично имаат емотивни романси. Ова не значи дека врската ќе биде платонска. Физичката интимност ќе се случи порано или подоцна, но за жените, вниманието и емпатијата се на прво место, кои не се присутни во нивната врска со сопругот или партнерот.

2. Одмазда
Кога некој ве изневерил, боли многу и многу е тешко да се прости. Оние кои доживеале предавство на партнер од прва рака знаат колку е страшно. Земјата се лизга под твоите нозе, светот се распаѓа … Се чувствуваш измамено, навредено, луто, тажно, изгубено, понижено. Тоа ја повредува самодовербата, буквално убива. Во моментот кога ќе дознаете за предавството на партнерот, почнувате да се тресете, покриени со пот, нешто во стомакот ве витка, а гадењето ви минува низ грлото.
Телото, умот, срцето и душата се погазени. Се разбира, сето ова не поминува без да остави трага: расположение, однесување, промена на ставот. Да не зборуваме за фактот дека е многу тешко да се поверува на предавник. Кога жените се неверни, некои од нив мислат дека ако се одмаздат, болките ќе стивнат. Тие сакаат да го натераат својот партнер да почувствува низ што поминале. И тогаш започнуваат романсите од страна. Жената го наплатува предавство.
Тешка вистина е дека мамењето не го решава проблемот. Комуникацијата, самодовербата, страста и романтиката во вашата врска со партнерот се многу подобро решение.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …