Ви се спие на работа? Девет НАЈЕФИКАСНИ начини како ВЕДНАШ да се разбудите!

Ако можете да останете дома и да се опуштите, да бидете малку поспани не е голема работа. Но, заморот на работа може да има значителни последици.
Може да пропуштите рокови или да заостанете во обемот на работа. Ако ова стане модел, вашиот бизнис може да биде загрозен. Третманот на основната причина за дневна поспаност – како што е апнеја при спиење – може да помогне во подобрувањето на нивото на енергија и подобрување на когнитивната функција. Но, дури и ако преземете чекори за да се чувствувате подобро, дневната поспаност може да не се подобри преку ноќ.

Еве како да се справите со дневната поспаност на работа.

loading...

1. Шолја кофеин
Ако се чувствувате тромо на работа, чаша кофеин може да ја зголеми енергијата што ви е потребна за да ја завршите работата. Кофеинот е стимуланс, што значи дека ја зголемува активноста во мозокот и нервниот систем. Може да ги подобри вашите вештини за размислување и ментални перформанси и да ви помогне да се борите со поспаноста. Одете на кафе во собата за одмор или прошетајте до локалното кафуле.
Внимавајте да не претерате. Прекумерното конзумирање на кофеин може да ве стимулира и да ве направи нервозни, што може да влијае на нивото на продуктивност.
Бидете окупирани со работа, но не премногу, бидејќи тоа може да ве измори уште повеќе.


2. Дремнете на кратко
Понекогаш затворањето на очите е единствениот начин да се ослободите од дневната поспаност. Ако треба да ги затворите очите, обидете се да дремнете за време на паузата за ручек.

3. Станете од вашето биро
Предолгото седење на едно место може да ја влоши дневната поспаност. Периодично станување од работната станица и прошетка наоколу ја покренува крвта. Исто така, може да ви помогне да останете будни и да се концентрирате на вашата работа.


4. Слушајте оптимистичка музика
Ако сте поспани на работа, работата во тишина може да биде тешка. Може да се чувствувате како дека ќе заспиете во секое време. За да го разбудите мозокот, слушајте оптимистичка музика.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО Една од најскапите СВАДБИ во светот чинела 60. милиони долари: Луксузот го изненадил светот, но приказната немала среќен крај

Младенците биле наследничката Ваниша Митал и бизнисменот Амит Батија Има парови кои мислат дека е …