(ФОТО) Пожарникари завиткуваат древни црвени дрва во огноотпорни ќебиња – ги штитат од пожари!

Тимовите за спасување во четвртокот завиткале огромни црвени дрвја, највисоките дрвја во светот, со огноотпорни заштитни прекривки за да ги заштитат од катастрофалните шумски пожари што во последно време се шират низ Калифорнија.
Пожарникарите ја посетија шумата со црвено дрво во Националниот парк во Калифорнија, а основите на огромните стебла биле завиткани со специјални ќебиња од огноотпорна алуминиумска фолија во случај да им се закани пожар.
Меѓу нив е познатиот „Генерал Шерман“, црвено дрво високо 83 метри, со волумен од 1487 м3, кое се смета за најголемото дрво во светот.


На подрачјето на националниот парк Редвуд во Калифорнија, мобилизирани се околу 2.000 пожарникари за да ја постават целата нивна противпожарна опрема во состојба на готовност во случај на пожар.


Дрвја стари помеѓу 2 и 3 илјади години
„Тие преземаат вонредни мерки за заштита на овие вредни дрвја“, изјавил за весникот Mercury News една од службеничките во паркот, Кристи Бригам.
„Навистина сакаме да сториме сé што можеме за да ги заштитиме овие дрвја стари помеѓу 2.000 и 3.000 години“, истакнала таа.
Илјадници квадратни километри шуми оваа година веќе се изгорени во Калифорнија. Бројот и интензитетот на пожарите во западниот дел на САД се зголемија во последните години, а сезоната на пожари се продолжи.
Експертите веруваат дека овој феномен првенствено е поврзан со глобалното затоплување, зголемување на температурите, зголемување на топлотните бранови и помали врнежи, од кои сите заедно создаваат „идеален запалив коктел“.


Огнот е потребен за размножување, но не можат да преживеам поразорни пожари
Пожарите со низок интензитет генерално не можат да им наштетат на огромните црвени дрвја, кои се прилагодија на пожарите со текот на времето благодарение на екстремно густата кора на стеблото и гранките лоцирани многу високо, надвор од дофат на пламен.
Но, во исто време, потребен е оган за да се репродуцираат овие дрвја, бидејќи топлината на пламенот ги „пука“ конусите како пуканки, ослободувајќи стотици семки.
Гигантските дрвја, кои растат само во Калифорнија, во подножјето на Сиера Невада, се’ уште не успеваат да ги преживеат пострашните пожари што избувнаа во Калифорнија во последните години поради климатските промени.
„Во однос на климатологијата, ние сме во непознати води“, изјавила загрижено Кристал Колден, експерт за противпожарна заштита на Универзитетот во Калифорнија во Мерцед.
Минатиот мај, експертите биле изненадени кога откриле дека огромно црвено дрво, зафатено во огромен пожар, сепак полека гори, како дрва во камин.

Извор: Index/Hina

Фото: wikipedia.org

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали верувате во НАРОДНИ ВЕРУВАЊА? Погледнете зошто нашите предци се венчавале само во овие ШЕСТ месеци од годината!

Дали знаевте дека месецот во кој ќе се венчате може да влијае на вас и …