(ФОТО) НАЈДЕНИ НАПУШТЕНИ ДЕВОЈЧЕ (2) И ТРИМЕСЕЧНО БЕБЕ: Шокантно откритие на полиција во шумата, пораката го открива нивното потекло

Граничната полиција на Соединетите држави спасила две деца откако биле пронајдени во шума на брегот на реката Рио Гранде.
Во вторникот, полицијата објави фотографија на Твитер од двегодишно девојче со ранец и тримесечно момче во корпа со ќебе како седат во грмушките.
Во соопштението за печат, граничната полиција откри дека полицајците ги нашле децата напуштени во близина на Орловиот премин околу пладне.
Полицајците кои патролирале со бродот забележале необична боја на брегот на реката, и откако се доближиле, сфатиле дека станува збор за напуштени деца.
Пораката што била пронајдена под носилката во која се наоѓало бебето, ја открила возраста на децата, како и дека се работи за брат и сестра од Хондурас.
– Беше извршено детално пребарување на областа, но немаме податоци што се случило со нивните родители – се наведува во соопштението.


Во дополнителната изјава објавена на Твитер, началникот на граничната полиција Роберт Гарсија ги пофалил вработените, бидејќи ги довеле децата на безбедно, пишува People.
– Чувството за детали што нашите агенти го покажуваат додека ги извршуваат своите должности понекогаш може да биде разликата помеѓу животот и смртта – напишал тој.
Тој додал дека е болно и фрустрирачки да се знае дека има деца кои се напуштени без грижа на совест, знаејќи дека нивната безбедност во шумата е загрозена.
Во моментов не е познато каде се нивните родители и се уште се трага по нив.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали верувате во НАРОДНИ ВЕРУВАЊА? Погледнете зошто нашите предци се венчавале само во овие ШЕСТ месеци од годината!

Дали знаевте дека месецот во кој ќе се венчате може да влијае на вас и …