ВИДЕО КОЕ ГО НАТАЖИЛО СВЕТОТ: Во кинеска болница, дете во скафандер, ги минува деновите – друштво му се болничарите!

Видеото што покажува дете од Кина од глава до пети во бел скафандер, кое носи ранец со големина на половина од телото и шета по ходникот во болницата, натажило милиони луѓе на социјалните мрежи.
-За жал, четиригодишно момче е заразено со корона вирус. Нема родители во придружба. Оди сам во карантин – пишува во описот на видеото на Твитер.
– Ме боли срцето – е еден од коментарите на „Weib“, кинеска платформа слична на Твитер.
Друг корисник напишал дека неговите „очи се насолзиле“.


Видеото, пишува Си-Ен-Ен, служи како силен потсетник за цената на нултата политика на Кина кон вирусот корона, што и помогнала на земјата да го потисне новата масовна појава на вирусот.
Инструкциите за тоа како да се елиминира вирусот се состојат во ставање во изолација на цели населби, тестирање на милиони жители за неколку дена и брзо изолирање на заразените луѓе и нивните блиски контакти во назначени објекти.
Овој пат, беа применети строги мерки за учениците – меѓу кои епидемијата беше откриена за прв пат и брзо се прошири.
Според владините податоци, 57 од 129 пријавени случаи во Путија се под 12 години. Со цел да се спречи понатамошно пренесување, заразените деца кои одат во градинка се одделуваат од родителите и се ставаат во болничка изолација.
На прес-конференција во четвртокот, владата на Путин се оправда со кинеските правила за контрола на епидемијата. Но, како што беше кажано, ако и детето и нивните родители се заразени, болницата ќе се обиде да ги лекува во исто одделение.
Првично, децата кои дошле во контакт со заразените, но тестот бил негативен, исто така, биле ставени во карантин без родители.
Таа политика подоцна беше олабавена, така што на децата под 14-годишна возраст им е дозволено да останат со своите родители или други членови на семејството во карантин, но изолацијата за заразените деца останува во сила.

Зу Киакинг, медицинска сестра која го снимила видеото во болницата, за локалните весници изјавила дека нејзините очи биле полни со солзи кога видела како возило на брза помош пристигнува полно со деца.
Таа рекла дека дошле доцна, бидејќи детето не сакало да излезе од дома и плачело два часа пред да го принудат да влезе во брза помош.
На децата по пристигнувањето им бил направен CT. Некои биле толку малечки што не можеле сами да се качат на масата за скенирање, па докторот морал да ги подигне, рекла Зу.
– Гледајќи мали деца сами, без родители, срцето ме заболе – додала таа.
На Вајб, некои се прашуваа зошто таквите мали деца не можат да бидат придружени од нивните родители. Други изјавиле дека нивните родители веројатно биле сместени во централен карантин како блиски контакти на заразените.
Јин Донгјанг, вирусолог на Универзитетот во Хонг Конг, рекол дека децата не требало да бидат подложени на такви екстремни мерки на изолација.
– Тоа е социјалната цена на пристапот за нулта толеранција – заклучил тој.

Фото: Принтскрин/Twitter/@fangshimin

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) На овој филм му се предвидуваат три Оскари

Само што помина премиерата на „Кошмарната уличка“ (Nightmare Alley) на Гиљермо дел Торо, почнаа да …