Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската состојба или недостатокот на комуникација. Сепак, овие три работи се всушност само симптоми на вистинската причина.

Вистински убиец
Одговорот може да ве изненади на почетокот, но има совршена смисла.
Причината поради која повеќето бракови завршуваат со развод се неисполнетите очекувања.
Само помислете на колку неисполнети очекувања наидовте во текот на првиот месец од бракот или соживотот? Во главата има слика за тоа како треба да изгледа односот со партнерот, но во реалноста, работите не се толку едноставни.
Неисполнетите очекувања не се само проблем во бракот, туку и проблем во животот. Не е важно која е вашата работа, без разлика дали сте невработени, млади или стари, сами или во врска – никој не е имун  на нив.


Еве еден пример.

Дури и денес, кога се бориме за еднаквост помеѓу мажите и жените на сите фронтови, многу мажи го посакуваат и замислуваат следново – тој доаѓа од работа и има вкусна вечера подготвена, од неговата совршено негувана сопруга, на масата. Потоа тие и нивното двегодишно дете седнуваат да јадат. Сите се смеат, детето не ја промашува устата, никој не истура ништо, тие завршуваат со јадење во исто време. Потоа тие стануваат од масата и одат заедно на прошетка.
Ова се очекувања, сценарио што се стуткало некаде во главата, иако е потполно нереално.


Реалност
Сопругот доаѓа од работа со половина час задоцнување и влегува во стан што изгледа како да паднала атомска бомба. Вечерата не само што не е подготвена, туку не е ни планирана. Двегодишно дете е гладно и нервозно, па почнува да плаче. Сопругот ја наоѓа својата сопруга како работи на лаптоп, обидувајќи се да го предаде својот проект пред истекот на рокот. Тој ја прашува „што има за јадење“, а таа го гледа како секоја мајка која се грижи за детето и работи од дома.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Приказната за тоа како Кијану Ривс воодушевил една баба ги топи срцата: „Јави и се…“

Покрај тоа што е холивудска легенда, Кијану Ривс е познат и како кул дечко, а …