(ВИДЕО) Rolling Stone: Ова е најдобрата песна на сите времиња!

Угледниот музички магазин Rolling Stone за прв пат по 17. години ја освежи својата листа со топ 500. најдобри песни на сите времиња.
Оригиналната листа беше објавена во 2004. година, и оттогаш многу се сменија, некои нови уметници созреаа, а некои нови музички изрази го најдоа својот пат до листата.
Во изборот на најдобрите песни учествуваа повеќе од 250. уметници, музичари, продуценти, критичари и новинари, а листата вклучуваше дури 254. нови песни.
На прво место беше легендарната песна Respect изведена од Арета Френклин од 1967. Песната првично ја сними Отис Рединг, но токму во изведбата на Арета ја доживеа најголемата популарност.

Второто место и припадна на песната Fight the Power (1989) изведена од Public Enemy, а третото беше A Change Is Gonna Come (1964) од Сем Кук.
Потоа следуваше филмот на Боб Дилан Like a Rolling Stone (1965), потоа Нирвана со Smells Like Teen Spiri (1991).
Марвин Геј заврши на шестото место со песната What Going On (1971), потоа Strawberry Fields Forever (1967) од легендарните Битлси на седмо место, Get Ur Freek On (2001) Миси Елиот на осмо, Dreams (1977) Fleetwood Maca, а во топ 10 завршува песната Hey Ya! (2003) изведена од Outcast.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Музичкиот фестивал „Андерфест 4“ ќе се одржи на 1. октомври 2022. година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година. Публиката и овој пат ќе има …