Почина славниот кошаркарски тренер Душан Дуда Ивковиќ

Душан Дуда Ивковиќ почина на 78 -годишна возраст, а веста ја потврди првиот човек на Раднички од Црвениот крст:
„Во шест часа и 50 минути, Душан почина во болница во Белград како резултат на вода во неговите бели дробови и херпес“, рече Горан Калиниќ кратко за Спорт клуб.
Душан Ивковиќ (Белград, 29 октомври 1943) е поранешен југословенски кошаркар и српски кошаркарски тренер, тој е еден од најуспешните европски и светски тренери на сите времиња.
Од 2008 до 2013 година, тој беше селектор на српската репрезентација, а до крајот на животот беше претседател на Спортското друштво Раднички.
Ивковиќ е најуспешниот селектор на кошаркарската репрезентација на Југославија на Европските првенства.
Тој ја предводеше репрезентацијата до три континентални шампионати и освои златен медал на сите три (Загреб 1989, Рим 1991 и Атина 1995).


На тие три шампионати, репрезентацијата одигра 19. натпревари и победи на сите 19.
Во јануари 2008 година, тој беше избран за селектор на српската кошаркарска репрезентација во следните четири години. На Европското првенство во 2009 година во Полска, репрезентацијата на Србија, под водство на Ивковиќ, освои сребрен медал, а на Светското првенство во 2010 година, го освои четвртото место.
Во почетокот на јули 2016. година, тој објави дека ја завршува својата тренерска кариера.

Тој имаше ревијален проштален натпревар на 20. септември 2017. година во Атина против Олимпијакос.
Како кошаркар играше како дефанзивец, а како тренер ги водеше Партизан, Арис, Раднички Белград, Шибеник, Војводина, ПАОК, Панионис, Олимпијакос, АЕК, ЦСКА, Динамо Москва и Анадолу Ефес.
Со националниот тим освои три европски златни и едно сребро, едно светско злато, сребро на Олимписките игри и злато на Универзијада.
На клупско ниво, ја освои Евролигата (двапати), Купот Радивоје Корач, Купот Рајмонд Сапорте, Купот УЛЕБ, беше шампион на Југославија, Грција и Русија со своите клубови, а го освои Купот и Суперкупот во истите земји.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почна судењето на Бензема, му се заканува казна од пет години затвор

Истражителите велат дека Бензема го охрабрил Валбуена да им плати на уценувачите откако му ги …