Документарниот филм со работен наслов “Ironman”, во продукција на ОПИУМ ФИЛМ, е добитник на наградата East Silver Caravan Award, во програмата Beldocs in Progress

Документарниот филм со работен наслов “Ironman”, во продукција на ОПИУМ ФИЛМ од режисерите Кирил Каракаш и Светислав Подлешанов е добитник на наградата East Silver Caravan Award, во програмата Beldocs in Progress на 14. БЕЛДОКС Меѓународен фестивал за документарни филмови во Белград, Србија (14.Beldocs International Documentary Film Festival) кој се одржа од 13-16 Септември 2021.


Филмот се снима и развива веќе 3та година, а досега бил на следните работилници за развој на документарни филмови, како единствен претставник од нашата држава:
– Beldocs Academy, 2019; Belgrade, Serbia. Training & Pitching program during Beldocs International Documentary Film Festival.
– BDC Discoveries, 2019; Sofia, Bulgaria; Prizern, Kosovo; Leipzig, Germany. Training and pitching program of Balkan Documentary Center, with sessions in Sofia, Prizren(during DokuFest) and Leipzig (during Dok Leipzig).
– Sarajevo Talent Campus – Pack & Pitch; Sarajevo, Bosnia and Herzegovina. Training & Pitching program during Sarajevo Film Festival 2019.


– Baltic Sea Docs, 2019; Riga, Latvia. Training & Pitching program
– Co-Pro Dox Forum 2019, 10.Makedox International Documentary Film Festival 2019,Macedonia.
– Balkan Film and Food Festival – Pitching Session 2019, Pogradec, Albania (WON Best Balkan Story Award)
– Sound design workshop on 11.Makedox International Documentary Film Festival 2020, Macedonia.


Филмот досега два пати е одбиен за финансирање на филмски проекти од страна на Агенцијата за филм на РСМ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Од 27-31 октомври ќе се одржи шестото издание на МФФ Киненова

Небојша Јовановиќ, директор на МФФ Киненова Би сакал најнапред на истакнам дека сум поприлично горд …