ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – СО ПРАВИЛОТО „50-30-20“ СЕКОГАШ ЌЕ ИМАТЕ ПАРИ: Ако штедењето баш и не ви успева пробајте го овој метод!

Храна, сметки, станбено прашање, школување… Ова се ставките за кои граѓаните од целиот свет трошат најмногу пари
Каде и да работат, и колку и да заработуваат, луѓето треба да штедат. Освен ако не припаѓаат на тој мал процент (1%) од богатите, кои „трошат со тупаница и капа“, без да прашаат за цени.
Најтешкиот дел од процесот на штедење е почетокот: од каде и како да започнете? Изговорите за трошење без план најчесто се поврзани со „недостаток на пари“, „ниска плата“, „многу трошоци“. Но, затоа треба да имате детален план.

Елизабет Ворен, професор по право со фокус на темата банкрот, излезе со интересно правило „50-30-20“, што значи следново:
Точно 50% од вашата заработка треба да оди на фиксни трошоци, како што се стан, рати, сметки, храна 30% се однесува на храната што ја јадете надвор, потоа на активности како што се теретана, празници, патувања; а 20% од месечниот приход е поврзан со заштеди.Значи, според ова правило, треба да издвојувате 20% од вашиот приход „на страна“ секој месец. Ако заработувате 30.000 денари месечно, износот што треба да го заштедите е 6.000 денари. Ова правило секако е полесно да се спроведе ако живеете со некого и ги споделите трошоците, но вреди да се проба.
Ова значи дека ако, да речеме, вие и вашиот партнер заработувате вкупно 60.000 динари за еден месец, можете да заштедите 12.000 динари месечно. Ви преостануваат 48.000 динари за други трошоци: стан, сметки, храна, забавни активности. Оние кои не ја плаќаат киријата за станот, секако тука се во предност.
Ако сте потстанар, започнете со 10% од износот на платата – наменет за цели за штедење. Во врска со тоа, брачна двојка која заработува 60.000 динари месечно, „настрана“ остава 6.000 динари или околу 100 евра.
Според податоците од ДСЗ од април до јуни 2021. година, просечната нето плата во Македонија, изнесува 28.635 денари.


Како е Европа?
Според Еуростат, просечниот месечен нето приход на граѓаните на ЕУ изнесува 1.473 евра. Доколку споменатиот метод се применува на таа сума, тоа значи дека 736 евра одат за првата категорија, 441 евра за втората, а 294 се оставени за заштеда.
Доколку просечниот Европеец го следи правилото „50-30-20“, ќе заштеди речиси 300 евра месечно, и околу 3.500 евра годишно. Се разбира, не е доволно да се воведе само ова правило, туку и да се земе предвид начинот на живот.
Затоа, следете ги цените и промоциите, внимавајте кога струјата е поевтина (читајте: ноќе), не купувајте работи што не ви се потребни, намалете го купувањето на „храна и пијалоци за носење“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Реченици кои никогаш не треба да ги кажувате кога раскинувате со некого: Експертите предупредуваат дека оставаат долгорочни последици

Кога раскинуваме со другата страна, треба да внимаваме на зборовите што ги бираме Раскинувањето никогаш …