(ВИДЕО) Овој нос е одговорен за мирисот на новиот Nissan

За многумина, мирисот на новиот автомобил е неодолив, и многумина се обидуваат да направат се за да го одржат што е можно подолго.
Во овие напори помагаат и производителите на мириси, па во специјализирани продавници можете да најдете мирисни „елкички“ кои го имитираат мирисот на автомобилите. И зтоа за кратко време, а за успешноста на миризливата нота ќе просуди корисникот.
Сепак, тешко е да се замени мирисот создаден од бројните вкусови што најчесто се создаваат како резултат на производствениот процес и низа различни материјали. По производството, овие материјали продолжуваат да испуштаат одреден мирис во нивниот процес на „созревање“. Во секој случај, има се’ повеќе студии кои велат дека овие мириси о не се толку здрави.


Во Nissan, сепак, мислат дека мирисот на новиот автомобил е составен дел од искуството за купување и поседување нов автомобил. И таму на сцена стапува Питер Карл Истленд, хемичар и форензичар, кој се специјализирал за оваа област. Она што го издвојува е многу суптилното чувство за мирис, што е многу важно во неговата работа. Тоа е мирис на нови автомобили и учество во изборот на индивидуални материјали за внатрешни работи. Неговата последна работа беше новиот Qashqai на кој се обидел да постигне хармонија на мирисот. Колку беше успешен, од неодамна можете и сами да проверите ако се „прикрадете“ во кабината на новиот Nissan.

Фото: Принтскрин/Nissan


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сопственик на „БМВ“, поради пребрзо возење, добил најлоша можна казна

23-годишниот сопственик на спортско БМВ долго ќе го памети судијата што му изрекол пресуда. Младиот …