(ФОТО Галерија) Природата го возвраќа ударот на напуштените зданија од сите делови на светот

Францускиот фотограф, кој се претставува како Јонк, од 2000. година посетува различни локации на нашата планета во потрага по напуштени згради, чие златно доба е одамна зад нив.

36-годишникот наоѓа голема убавина во сега видно дотраените згради, а особено е фасциниран од контрастот на овие урнатини и вегетацијата, која полека ги презема под свое.


Уживајте во фотографии од напуштени вили, цркви, железнички станици, хотели и други згради кои не го преживеале разорувањето на времето и сега го делат истиот простор со природата што некогаш го изместиле.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали верувате во НАРОДНИ ВЕРУВАЊА? Погледнете зошто нашите предци се венчавале само во овие ШЕСТ месеци од годината!

Дали знаевте дека месецот во кој ќе се венчате може да влијае на вас и …