(Рецепт) ПОЛОВИНА ЛИМОН И СОДА БИКАРБОНА – Одлична мешавина која може да ви го промени животот!

Научните истражувања откриле дека неколку капки сок од лимон измешани со сода бикарбона можат да ви го спасат животот.
Сода бикарбона се користи за нега на телото и надворешно и внатрешно. А ако додадете витамин Ц, кој се наоѓа во сокот од лимон, добивате моќна комбинација која го штити целото тело.

Еве ги придобивките од сода бикарбона и сок од лимон:

Го алкализира телото:
Комбинацијата на лимон и сода бикарбона го алкализира целото тело. Ова ни помага, на пример, во борбата против ацидозата, која може да се појави кога бубрезите не отстрануваат доволно киселина од телото, или кога телото произведува премногу киселина. Ова е исто така одличен лек за бубрезите, им ја олеснува работата, а помага и за чистење на телото и согорување на маснотии.

Метаболизам:
Веќе сте слушнале дека лимонот го забрзува варењето, но ако му додадеме малку сода бикарбона, ќе добиеме одлична смеса која успешно се бори со надуеност, но и помага во борбата против гастроезофагеалниот рефлукс.

Го чисти телото:
Оваа мешавина го чисти нашиот црн дроб, а дозата на витамин Ц го зајакнува телото и му помага да се бори против вирусите. Поради сето ова, не заборавајте да пиете лимонада секое утро во која сте вмешале мала лажичка сода бикарбона.
На тој начин ќе го регулирате лошиот холестерол и ќе ја подобрите работата на кардиоваскуларниот систем.

Како се користи?
Состојки: Сок од половина лимон, 1 лажичка сода бикарбона, 1 чаша вода (200 мл).
Примена: Исцедете лимон и додадете сода бикарбона во тој сок и истурете вода врз се. Пијте ја оваа лимонада на празен стомак секое утро во тек на 7. дена. Направете пауза од 14. дена, а потоа повторете го третманот.

Овој пијалок успешно се бори против туморите и го спречува појавувањето и развојот на ракот, пишува сајтот, brainum.ru

Фото: Принтскрин/Youtube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) КАКО ВИНО: Супермодели кои надминале 50. години а и понатаму изгледаат беспрекорно!

Овие убавици се во поставата на супермодели од деведесеттите години. Со години ги освојуваа светските …