Почнува Лига на шампионите: Вечерва на распоред еден од најголемите дерби натпревари

ВЕЧЕРВА започнува 67-то издание на Лигата на шампионите, најголемото, најбогатото и најгламурозното фудбалско клупско натпреварување во светот, а титулата ја брани англиски Челзи.

Вечерва дербито на клубовите кои заедно освоија 11. Лиги на шампиони
Два натпревари се играат веќе во 18:45 часот. Еден од нив е дуелот од групата Г помеѓу Севилја и австрискиот шампион Ред Бул Салцбург, кој по втор пат успеа да се пласира меѓу 32-те најдобри екипи во Европа. Во таа група играат и Лил и Волфсбург, кои подоцна ќе одиграат натпревар во Франција.
Од 18:45 часот исто така ќе гледаме како Роналдо се враќа во дресот на Јунајтед во Лигата на шампионите кога гостува кај швајцарскиот Јанг Бојс. Станува збор за интересна и атрактивна група во која се Аталанта и Виљареал, клуб кој минатата година ја освои Лигата на Европа, а во финалето ги совлада Црвените ѓаволи.
Вечерното дерби дефинитивно е натпреварот помеѓу Барселона и Баерн на „Камп Ноу“. Тоа ќе биде прв натпревар на Блауграна без Меси во составот по 17. години, а последниот дуел на овие екипи се одигра во нокаут фазата од сезоната пред минатата, кога Баерн победи со нереални 8:2. Бенфика и Динамо Киев ќе ја чекаат својата шанса од втор план.
Конечно, натпреварите од групата Х. Челзи, бранителот на титулата, вечерва ќе се сретнат со Зенит според распоредот, додека Јувентус ќе патува за Малме на нозете на шведскиот шампион и Антонио Мирко Чолак.

Шериф на невозможна мисија, фудбалскиот свет едвај ја чека групата на смртта
Во утрешната програма ќе одиграат преостанатите 16 клубови. Бешикташ и Борусија Дортмунд ќе играат во Турција од 18:45 часот. Во пресметката на истата група, Спортинг од 21 часот го пречекува Ајакс.

Во 18:45 часот ќе се одигра дуел помеѓу Шериф, клубот кој го исфрли Динамо во квалификациите и украинскиот Шахтјор. Тие се во групата со Интер и Реал, кои во првото коло ќе одиграат супер дерби на Сан Сиро. Интересно е што Шахтјор, Реал Мадрид и Интер минатата година беа во иста група. Тоа беше прв таков случај во историјата на Лигата на шампионите.
Групата на смртта исто така започнува утре. Сити ќе бара исклучително важна победа на домашен терен против РБ Лајпциг, додека ПСЖ, предводен од Меси, ќе се погрижи да не загуби бодови во Бриж.
Конечно, ќе гледаме уште едно дерби. На Енфилд, Ливерпул го пречекува Милан, кој се врати во Лигата на шампионите по шест сезони чекање, додека Атлетико Мадрид го пречекува Порто.
Како и претходните години, двата најдобро пласирани клуба одат во нокаут фаза, додека третиот клуб од секоја група ја продолжува сезоната во Лига Европа. За пласман во група, секој тим доби по 15,3 милиони евра. Секоја победа во групата носи уште 3. милиони евра, реми 900. илјади евра. Победата во финалето носи дури 19. милиони евра.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почина славниот кошаркарски тренер Душан Дуда Ивковиќ

Душан Дуда Ивковиќ почина на 78 -годишна возраст, а веста ја потврди првиот човек на …