Популарни намирници кои содржат повеќе витамин Ц отколку портокалот

КОГА ќе настинете и вашиот имунолошки систем ќе ослабне, најверојатно ќе посегнете по чаша исцеден сок од портокал. Ова овошје, заедно со другите агруми, се рекламира како богато со витамин Ц, еден од најважните витамини.

Витаминот Ц е растворлив во вода и е антиоксиданс кој може да го подобри изгледот на кожата и да го одржува имунолошкиот систем здрав. Според Indian Journal of Clinical Biochemistry, витаминот Ц исто така се покажал како корисен во намалувањето на ризикот од развој на хронични заболувања како што се рак, атеросклероза, дијабетес, невродегенеративни заболувања и скорбут.

loading...

Препорачаната дневна количина витамин Ц потребна за просечен возрасен е околу 90 милиграми. Еден среден портокал содржи околу 70 милиграми, па затоа не е изненадувачки што посегнуваме по тоа портокалово овошје. Сепак, постојат и други популарни намирници кои ќе ја задоволат вашата дневна потреба за витамин Ц со само една порција. Еве кои се.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ова е моментално најгледаната снимка? Ким во претесен фустан повторно предизвика бројни реакции – само да ја видите како ги искачува скалите!

На неодамна одржаната модна недела во Милано, Ким Кардашијан ја претстави колекцијата „Ciao, Kim“ во …