ЕВЕ ШТО МУ СЕ СЛУЧУВА НА ВАШЕТО ТЕЛО АКО СЕКОЕ УТРО ПИЕТЕ КАФЕ: Ова мора да го прочитате!

Зошто не се препорачува да пиете кафе откако ќе се разбудите наутро?
Телото го синтетизира хормонот кортизол преку ден, ни помага да се разбудиме наутро и да заспиеме навечер. Наутро, нивото на кортизол е највисоко, и со пиење кафе во тоа време, ќе ја блокираме синтезата на овој хормон, и по некое време, будењето ќе биде потешко. Производството на кортизол се случува од 6. до 9. часот наутро, а максималното се случува од 8. до 9. часот наутро, така што оптималното време за чаша кафе е 10 часот наутро или после ручек.

Што се случува ако престанете да пиете кафе?


Телото подобро ќе ги апсорбира витамините!
Кофеинот го уништува витаминот Б, ја намалува концентрацијата на минерали како железо, калциум, цинк, итн.
Само 1 шолја кафе ја одложува апсорпцијата на калциум за 3. часа. Покрај тоа, кофеинот го исфрла минералот калциум од телото, а коскеното ткиво станува кршливо.


Може да изгубите на тежина!
Кофеинот ја активира синтезата на кортизол и влијае на надбубрежната функција. Надбубрежните жлезди работат заедно со тироидната жлезда, што влијае на метаболизмот. Поради кафето, таа станува поспора.

Ќе се зголеми имунолошкиот одговор!
Кофеинот е штетен за имунолошкиот систем (поради тироидната жлезда). И недоволната функција на тироидната жлезда доведува до слабеење на имунолошкиот систем.

Ќе заборавите на проблеми со црниот дроб
Кафето тешко се вари. Црниот дроб произведува ензими кои го разложуваат и метаболизираат кафето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Инклузивна анимација” како алатка за инклузија на деца со попреченост

Од 7-ми до 20-ти октомври  со поддршка на Делегација на ЕУ во Скопје и во …