ЕВЕ ШТО МУ СЕ СЛУЧУВА НА ВАШЕТО ТЕЛО АКО СЕКОЕ УТРО ПИЕТЕ КАФЕ: Ова мора да го прочитате!

Ако не можете да замислите утро без кафе, МОРА да го прочитате овој текст!
Кафето се прави од печени зрна од одредени видови билки. Степенот на нивното печење влијае на јачината на пијалокот. Тука зборуваме за шолја кафе направено во кафемат или сварено, домашно кафе без додавање млеко/ павлака. Инстант кафето не се зема предвид, бидејќи неговата јачина е помала од зрната кафе, ароматично е и сите корисни материи се губат во него.
Еве што треба да знаете за кафето:

Негативни ефекти:
– Не е пожелно да се пие кафе на празен стомак, бидејќи кафето предизвикува синтеза на хормонот холецистокинин, што предизвикува варење. И ако стомакот е празен, тогаш нема што да се вари – како резултат на тоа, постои ризик од металоиди и симптоми на гастритис.
– Кафето има тенденција да ја зголеми киселоста во стомакот, крвниот притисок и нарушувањата на спиењето.
– Конзерванси во кафето негативно влијаат на метаболизмот и предизвикуваат развој на целулит.
– Окрепувачкиот ефект на кафето еден час по пиењето на пијалокот дава ефикасност. И по уште еден час, може да се чувствувате поспано.
– Кафето не се препорачува на жени за време на бременост и доење. Кофеинот ја преминува плацентата, предизвикувајќи намалување на железото (Fe) и други минерали во мајчиното млеко.
– Кафето предизвикува зависност, а прекумерното пиење доведува до дехидрација.

Позитивни ефекти:
– Кафето содржи антиоксиданси кои ги отстрануваат слободните радикали од телото. Овие антиоксиданси се борат против малигни неоплазми, одредени срцеви патологии, дијабетес мелитус и паркинсонизам.
– Кафето помага да се ослободите од главоболката со проширување на крвните садови во мозокот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Првиот ден на ЕXPO 30 во знакот на македонската мода

Вчера во Музеј на современа уметност се одржа првиот ден од настанот EXPO30 во организација …