ДРАМАТИЧАРИ ИЛИ ТИВКИ – Што стилот на расправање говори за вашата врска?

Во текот на годините заедно, двојките развиваат свој стил на расправија, што открива многу за динамиката на нивната врска.

Паровите што викаат и фрлаат работи, брачните терапевти ги нарекуваат кралови на драмата. Позитивната страна на таквиот аргумент е дека го исфрлате целиот гнев, но негативната страна е што во таква експлозија на чувства, нештата што не сте сакале да ги кажете, можат да излезат на виделина.


Драматично дуо
Нема сомнение дека има многу страст во оваа врска, но има и толку многу драма. Кога работите ќе зовријат, никој не е сигурен.
Добрата вест е дека редовно се ослободувате од лутина, стрес и други негативни чувства. Лошата вест е дека работите се толку експлозивни што никогаш нема да се справите со вистинските проблеми.

Ние не се расправаме
Со ваква изјава, вие само покажувате дека ги потиснувате сопствените потреби поради вашиот партнер. Повремено е добро да се преиспитате и да се запрашате дали се согласувате со се што сте одлучиле како двојка.
Ако никогаш не се расправате, само потврдувате дека немате свој изграден идентитет, туку се идентификувате со врската, тврдат брачните терапевти.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈПОЗНАТАТА ПРЕЉУБНИЧКА ТВРДИ: Мажите изневеруваат само од една причина! Не сум јас виновна, зошто не ги чувате подобро?

„Себеси се гледам како личност која ги решава туѓите љубовни проблеми, а не како некој …