СЛОВЕНИЈА од СРЕДА воведува строги правила: PCT услови за сите вработени кои се во контакт со луѓе

Денес, владата на СЛОВЕНИЈА усвои декрет според кој, од среда, 15. септември, ќе се воведе поригорозна примена на таканаречените услови за PCT за сите вработени кои се во контакт со странките и за корисниците на нивните услуги.
Условот за PCT значи дека луѓето мора да имаат прележано „Ковид -19“, да биле вакцинирани или да имале негативен тест за коронавирус, а државата ќе ги сноси трошоците за тестирање на вработените, а работодавачите ќе можат да ги санкционираат оние што не ја почитуваат оваа регулатива, известува STA.
Условот важи и за сите корисници на услуга, освен што ќе треба да платат за тестирање од свој џеб.
Постојат неколку исклучоци од ова правило, вклучително и деца под 12. години, луѓе кои ги носат децата до трето одделение на училиште, оние кои ги придружуваат децата под 15. години кај доктори и ученици во јавниот превоз.
Единствените објекти во кои овој услов не е потребен се самопослуги и аптеки, освен ако не се наоѓаат во трговски центри, во тој случај правилото важи и за нив.
Покрај тоа, заштитните маски ќе треба да ги носат сите во затворени простории и надвор, доколку не може да се обезбеди соодветно физичко растојание помеѓу присутните.
Оваа одлука на Владата беше донесена со цел да се продолжи работата на економијата во услови кога расте бројот на инфекции во земјата и со цел да се мотивираат што е можно повеќе луѓе да се вакцинираат против Ковид -19.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Починати се 17. лица: Денес се регистрирани 463. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 …