Овие намирници би можеле да го успорат создавањето на брчки

Стареењето е природен процес низ кој поминуваат сите, но постојат начини да се забави процесот. Се верува дека храната може да влијае на брзината и начинот на стареење.
За почеток, треба да избегнувате храна богата со шеќер. Шеќерот може да доведе до губење на еластичноста на кожата и опуштање на кожата, бидејќи може да влијае на структурата на колагенот и еластичните влакна.

Постојат неколку билки и зачини кои можат да го забават процесот на создавање брчки, како што се оригано, цимет, каранфилче, ѓумбир и лук. Исто така, одредени овошја и зеленчуци кои содржат липоична киселина може да го имаат истиот ефект.


Добрите јаглехидрати и масти можат да помогнат да се спречат брчките
Избегнувањето шеќер е важно, но не значи дека сите јаглехидрати се лоши. Од суштинско значење е да јадете ниско-гликемични јаглехидрати, што нема да предизвика драстично зголемување на нивото на шеќер во крвта. Житарките се препорачуваат како сложени јаглехидрати бидејќи се со низок гликемиски начин, пишува The List.


Јачменот и кафеавиот ориз се други одлични опции со низок гликемиски индекс. Според Факултетот за јавно здравје на Харвард, авокадото и маслиновото масло се незаситени масти или „добри масти“ кои се добри за здравјето на вашето срце. Тие, исто така, помагаат вашата кожа да ја задржи влагата и помага да се апсорбираат витамини.
Чиа и ленено семе имаат омега-3 масти, еден вид незаситени масти кои имаат анти-воспалителни својства.
Јајцата и гравот содржат протеини кои помагаат да се зголеми производството на колаген. Исто така, постојат јатки, кои содржат витамин Е.

Витамините се неопходни за сјајна и убава кожа
Витаминот Ц е една од најпопуларните состојки за нега на кожата, бидејќи помага да се елиминира хиперпигментацијата и производството на колаген. Консумирањето портокали и домати се одличен извор на витамин Ц и имаат висока содржина на вода, што помага да се хидрира кожата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

20 НАЈГОЛЕМИ ЛАГИ поврзани со сексот – дали верувате во некоја од нив!?

Најчесто тоа е производ на незнаење, но и на предрасуди. И навистина има многу од …