Колку е всушност здраво СУВОТО ОВОШЈЕ? Дали е дел и од вашата исхрана?

Сувото овошје е омилена „ужинка“ за многумина.
Овошјето и зеленчукот се важен дел од исхраната, за некои ова е рутина, а за други е потребен напор да се вклучи оваа храна во исхраната.
Сувото овошје може да помогне тука. Слатко е и може да се грицка во многу ситуации.

Дали сувото овошје е здраво?
Одговорот е ДА. Подобро е да јадете овошје во која било форма отколку да не го консумирате. Исто така, бидејќи сувото овошје се кондензира по тежина, обезбедува околу 3,5 пати повеќе влакна и хранливи материи – објаснува д -р Шапиро за Real Simple.


„Сувото овошје е многу богат извор на влакна, како и антиоксиданси, особено полифеноли“


Кои се недостатоците од конзумирање сушено овошје?
– Бидејќи сувото овошје е концентрирано (водата се отстранува), доаѓа во мали, густи пакувања кои се многу богати со шеќер и калории. Сепак, треба да внимаваме на количината бидејќи може да доведе до зголемен внес на шеќер и калории.
Се посочува дека најважниот чекор при купувањето е да ги прочитате етикетите на хранливи материи и списоци на други состојки, бидејќи многу сушено овошје содржи додадени шеќери во форма на сокови, сирупи или дури и кристализиран шеќер.

Најздрав начин за консумирање на суво овошје
– Препорачувам оброците да се ограничат на една порција, да се исецкаат поголеми парчиња сушено овошје и да се измеша со јатки – препорачува Шапиро.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТРИК ШТО ГИ СПАСУВА БРАКОВИТЕ: Одвојте само пет минути дневно, доволно е…

Почетокот на љубовната врска е толку возбудлив. Тогаш сè уште уживаме во романтиката и нежноста …