(ВИДЕО) Голем инцидент на ГН на Италија: Ферстапен со болидот преминал преку главата на Хамилтон

За среќа на Британецот, Формула 1 воведе титаниумска заштитна лента што му го спаси животот…
На Големата награда на Италија се случи голем инцидент во кој учествуваа големите ривали и двајцата водечки возачи во конечниот пласман, Макс Верстапен и Луис Хамилтон.
Во средината на трката, британскиот возач излезе од боксот и излезе пред Ферстапен на стартно-целната линија, кој се обиде да го претекне, но имаше контакт и автомобилот на возачот на Ред Бул помина преку болидот на Хамилтон.
Долниот дел од автомобилот отиде директно над главата на Хамилтон, и да не беше „ореолот“, ќе го удреше Британецот директно во главата. „Хало“ е титаниумска заштитна лента тешка 25. килограми околу главата на возачот, а воведена е во Формула 1 откако Жилс Бјанки почина во 2015. година.
За среќа, и Хамилтон и Ферстапен излегоа од автомобилот неповредени.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Виз Ер Скопски Маратон ги додели наградите за тим билдинг трката и штафетниот маратон– ЕУ за спорт

Вчера вечер во Брик бар сеодржа доделувањето на наградите за тим билдинг трката, која беше …