(ВИДЕО+ФОТО) Ширум Европа протести – во Данска концерт пред 50.000 луѓе

Околу две илјади луѓе протестираа во Виена
Околу 2.000 демонстранти излегоа на улиците во Виена во саботата барајќи слобода и осудувајќи ги епидемиолошките мерки воведени од австриската влада за борба против коронавирусот и бараа оставка од премиерот Себастијан Курц.
Минатата недела, демонстрантите во Виена, по неколку месеци пауза, се огласија и објавија „своја должност да се спротивстават на неправдата“.

loading...

Австрија беше меѓу првите европски земји што воведе здравствени пропусници.
Во моментов, неопходно е да се претстави негативен тест, потврда за антитела или доказ за вакцинација во хотели, ресторани, спортски сали, музеи, фризери или на влезот на спортски или културни настани.
Од појавата на пандемијата во пролетта 2020. година, Австрија, земја со 8,9 милиони жители, имаше близу 11,000 смртни случаи од инфекцијата.
До денес, близу 60. проценти од населението е целосно вакцинирано.

Протестираа и Французите
Демонстрантите излегоа и на улиците на француските градови во саботата, деветта недела по ред.


Тие ги осудуваат здравствените пропусници, пред стапување во сила на обврската за вакцинација за здравствените работници.
Во Лил, Клермон-Феран и Париз, негуватели, медицински сестри и физиотерапевти се приклучија на поворките, осудувајќи ја мерката, која ќе стапи на сила следната среда, со одредена мерка суспензија.
Во Париз, протестот „патриот“ предводен од Флоријан Филипот, поранешен втор човек на партијата Марин Ле Пен, собра неколку илјади луѓе на плоштадот Трокадеро, пренесува Франс прес.
Демонстрантите ја нарекуваат здравствената пропусница „варварство“, „сегрегација“ или „апартхејд“.
Задолжителна од 21. јули на места каде што се собираат повеќе од 50. луѓе, сега е потребен здравствен картон на влезовите во болниците, покрај собите за итни случаи, баровите, и внатре и на терасите, големите трговски центри и за 1,8 милиони вработени кои се во контакт со луѓе.


Холанѓаните сакаат ноќен живот
Во Холандија, демонстрантите демонстрираа против ограничувањата за ноќен живот во саботата. На митингот под слоганот „Unmute Us“ толпата, меѓу кои имаше многу диџеи и музичари, повикале на укинување на ограничувањата во индустријата за настани.
Организаторите повикаа на протести во 10. градови, вклучувајќи ги Амстердам, Хаг, Гронинген и Мастрихт.
На крајот на јуни, ноќните клубови и дискотеки беа повторно отворени во Холандија, беа дозволени фестивали и студентски забави. Но, како што се зголемуваше бројот на инфекции, повторно беа воведени ограничувања.
Владата сега повика експертски персонал да размисли за повторно отворање на ноќниот живот кон крајот на септември.
Организаторите нагласуваат дека на младите им недостасуваат фестивали, забави и дека постојаните ограничувања предизвикуваат проблеми со менталното здравје.

Турците извикуваат: „Ќе се спротивставиме на вакцинацијата“
Стотици луѓе исто така се собраа во Истанбул против мерките за вакцинација, иако бројот на заразени во земјата се зголемува.
Видеата на социјалните мрежи покажуваат демонстранти на плоштадот Малтепе, главно без маски, извикувајќи слогани „Ќе се спротивставиме на вакцинацијата“.
Во Турција, дневниот број на заразени со Ковид-19 се зголеми на повеќе од 23,000 во саботата, најмногу од 6 мај, според владините податоци.
Во саботата имаше 217. смртни случаи од Ковид-19, наспроти 37. пред два месеци.
Турција ги олесни мерките на почетокот на летото. Во таа земја со 83. милиони жители, вакцинацијата не е задолжителна.

Извор: index.hr

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПЕТ РАБОТИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА СЕКОЈА СВЕКРВА: Само така ќе има совршен однос со синот и снаата

Сите знаеме за стереотипот за свекрвите, кој не е најпозитивен. Меѓутоа, во пракса често е …