(ВИДЕО+ФОТО) Радукану за историја: Од квалификации до тронот на УС Опен

Британската тенисерка Ема Радукану го освои УС Опен откако во финалето ја совлада Лејла Фернандез со 6:4, 6: 3

Двете тинејџерки имаа голема борба на стадионот „Артур Еш“. Сепак, Ема Радукану беше посилна, поконцентрирана, поупорна и похрабра во клучните моменти, и на крајот влезе во историјата, како прва квалификантка која стигнала до трофејот без загубен сет на сите 10. натпревари. Таа, исто така, стана првата тенисерка од Велика Британија по Вирџинија Вејд која победи на УС Опен во 1968. година.

loading...

Во првиот сет, двете тенисерки си разменија брејкови во раната фаза. Потоа следуваа неколку гемови во кои немаше топки за брејк. До 10 -от гем, во кој Радукана влезе со предност од 5:4. Тогаш Радукану повторно ја доби брејк топката. Дури три спаси Фернандез, но Британката ја искористи четвртата и стигнаа до сетот – 6: 4.


На крилјата на освоениот прв сет, Радукана започна добро и во вториот. Таа лесно го освои првиот сервис и освои три врзани брејк топки во следниот. И тогаш се се сврте. Со пет освоени поени, Фернандез не само што ги спаси брејк топките, туку и го доби гемот, првиот во кој се соочи со брејк -топки. Со цел да го одземеме сервисот од противничката во следниот и да поведе со 2:1.

Наместо да продолжи со тој налет, таа застана. Поточно, Радукану го подигна нивото на тенис и започна незапирлива серија. Таа веднаш го врати брејкот, и тоа беше само првиот од четирите изедначени гемови за 5:2. Таа веќе имаше две топки за меч во следниот гем, но Фернандез сепак се извлече и ја префрли топката во полето на Британката, која мораше да заврши со сервис.

И последниот гем беше многу драматичен. Лејла Фернандез дојде до брејк топката, а потоа Радукану го одра коленото и мораше да и се помогне. По паузата, таа спаси една брејк топка, а потоа спаси уште една. И на крајот, таа со ас испиша историја.

Фото:Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) НАДАЛ НАСКОРО ЌЕ СЕ ПОВЛЕЧЕ? Поранешната шампионка на Вимблдон прогнозира дека Новак Ѓоковиќ ќе има најмногу грен слем титули!

Поранешната француска тенисерка Марион Бартоли верува дека Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши трката GOAT пред …