НИКОЈ НЕ Е НАД ЗАКОНОТ – На принцот Ендрју му е врачена тужба за сексуално злоставување:„Се плашев дека смртно ќе настрадам!“

Заверена писмена изјава во прилог на тужбата на Вирџинија Робертс Џуфри против принцот Ендрју, војводата од Јорк, му беше предадена на принцот во петокот наутро, пренесува The Guardian.
Во документот доставен до судот во САД во петокот се наведува дека документите му биле предадени на принцот Ендрју на 27. август 2021. година, во неговиот дом во паркот Виндзор во Беркшир, Англија.
Изјавата ја примил вработен во полициската служба Метрополитен, кој се наоѓа на влезот во резиденцијата на Кралската ложа, домот на принцот Ендру и неговата поранешна сопруга Сара Фергусон. Агентот кој му го предаде сведочењето на принцот рекол дека се обидел да му го достави во четвртокот, но дека обидот бил неуспешен.


Агенцијата за односи со јавноста што го претставува војводата од Јорк не коментирала за предавање на сведочењето на принцот.
Робертс Џуфри, жртва на доцниот сексуален престапник и финансиер Џефри Епштајн и еден од најпознатите обвинители на Епштајн, го тужеше принцот Ендрју во федералниот суд во Њујорк во август.

loading...


Роберта Џуфри во тужбата навела дека принцот сексуално ја злоставувал во домот на најблиската пријателка на Епштајн, Гислен Максвел во Лондон и неговиот друг недвижен имот.
Војводата од Јорк негира дека имал сексуални односи со Робертс Џуфри, а британското кралско семејство ги окарактеризира нејзините обвинувања како лажни и без основа.
Џуфри тврди во тужбата дека „Епштајн, Максвел и/или принцот Ендру ја натерале да се впушти во сексуални дејствија со принцот Ендрју со експлицитни или имплицитни закани и дека се плашела дека ќе претрпи физички повреди и ќе умре доколку одбие моќни и богати авторитети како нив тројца”.


Во тужбата, исто така, се тврди дека принцот знаел дека Џуфри е жртва на трговија со луѓе и дека таа страда и дека се уште има „значајни емоционални и психолошки последици“.
Максвел, која ќе се појави на суд во Њујорк во ноември оваа година, тврди дека не разменувала луѓе за Епштајн.
Во август беше објавено дека принцот Ендрју бил „интересен“ за истражителите кои работеле на случајот со Епштајн и Максвел.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) НЕГАТИВНИ РЕАКЦИИ – Гледачите згрозени од новиот филм за Мерлин Монро: „Ова е сурово, не го гледајте!“

Филмот „Blonde“, измислена приказна за легендарната актерка Мерлин Монро, кој неодамна беше објавен на Нетфликс, …