Морската сол ги спасува ноктите, а со три капки лимон ќе се случи чудо

Кршливи нокти држете во солена вода со малку сок од лимон.
Ако некој ви спомне лимон, маслиново масло и морска сол, најверојатно прво ќе помислите на медитеранската исхрана, но овие состојки се идеални и за нега, особено за суви нокти склони кон кршење.
Доволно е да капнете малку масло врз памучната волна и, секое утро и вечер, две недели, внимателно масирајте ги сите нокти, еден по еден. Или, уште подобро, измешајте лажица маслиново масло со лажица сок од лимон, потоа премачкајте ги ноктите со неа пред спиење, ставете памучни ракавици и оставете да делува преку ноќ.


Можете исто така да го направите следново: кршливите нокти десет минути држете ги во мешавина направена од две лажички морска сол, лажичка сок од лимон и две капки есенцијално масло од лаванда и мајчина душица.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Инклузивна анимација” како алатка за инклузија на деца со попреченост

Од 7-ми до 20-ти октомври  со поддршка на Делегација на ЕУ во Скопје и во …