Како да се симнат килограми без вежбање? Шест едноставни начини да согорите калории!

НЕ треба да плаќате скапи членарини за сала за вежбање за да ослабите. Од одвишните килограми можете да се ослободите и без да вежбате и да подлежите на диети.
Секојдневните задачи како чистење, градинарство или шопинг исто така согоруваат калории. Покрај тоа, верувале или не, дури и ако работите на држење на телото и повеќе спиете, можете да забележите значителни промени во вашето тело.

Еве шест лесни начини за слабеење и за да го доведете вашето тело во подобра форма.

1. Поработете на држењето на телото
Според др. Холи Филипс, исправената поза го подобрува протокот на кислород во телото. Ова обезбедува повеќе енергија во текот на денот, што значи дека можете да бидете поактивни. Доброто држење на телото исто така ќе ве направи визуелно послаби. Исправете го грбот, кренете ги рамената и дишете длабоко.

2. Излезете во градината
Дали сакате да вежбате и да не одите во теретана? Градинарството е одлична алтернатива. Косењето на тревата согорува просечно 200 калории на час. На второ место е копање на градината која согорува 150 калории на час, додека еден час плевење ќе согори 105 калории.

 

3. Пијте повеќе вода
Истражувањата покажаа дека пиењето вода помага да се губи телесната тежина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) На родителите со презентација им открила дека е стриптизерка

Лекси од Портланд, Ореган, долго време се двоумела да им признае на родителите со што …