(ФОТО) Две тинејџерки во финалето на УС Опен: Радукану и Фернандез во борба за трофејот

Ема Радукану е вториот сензационален финалист на УС Опен, бидејќи убедливо ја совлада Марија Сакари со 2:0 во полуфиналето!
Квалификантката, која има само 18. години, стигна до финалето без да загуби ниту еден сет.
Во борбата за титулата ќе игра против уште едно откритие на турнирот, Лејла Фернандез, која претходно ја елиминираше Арина Забаленка.


Тоа ќе биде првпат од 1999 година, два тинејџерки да се сретнат во финалето на УС Опен, претходно тоа беа Мартина Хингис и Серена Вилијамс.
За прв пат во историјата, една квалификантка успеа да стигне до грен слем финалето.

loading...

Фото: Принтскрин/Twitter


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) За Леклер пол во Сингапур

Шарл Леклер ја зазеде пол-позицијата пред Големата награда на Сингапур. Возачот на Ферари заврши пред …