(Рецепти) Куркумата ги лечи воспалените непца, но одлична е и за кожата

Овој популарен додаток во исхраната во алтернативна медицина е и одличен лек за многу болести
Лековитите својства на куркумата одамна се прераскажуваат и се пренесуваат во рецепти во источните земји, иако ја стекна својата популарност како зачин што се користи за подготовка на ориз и мешунки, што и дава вкус на храната и спречува надуеност при конзумирање на овие состојки.
Коренот на ова зачинско растение содржи бројни здрави состојки и минерали, кои го одржуваат здравјето на целиот организам, е одличен антисептик и природен антибиотик, лечи рани и мали пукнатини, а исто така е познат и како состојка за избелување на забите и лекување воспалителни процеси во усната шуплина и запира крварење на непцата.

Рецепт за паста од куркума
За подготовка е потребна половина лажичка куркума во прав. Потопете четка за заби во неа и измијте ги забите на вообичаен начин. По чистењето, не ја плакнете устата веднаш, туку оставете ја пастата 3. до 5. минути за да делува на забите.
После тоа време, исплакнете ја устата темелно за да ги отстраните дури и најмалите зрна куркума што може да останат помеѓу забите. Резултатот е видлив по првиот пат, и ако не сте задоволни, повторувајте ја постапката во текот на целата недела.
За да ја подготвите пастата од куркума, ви треба половина лажичка куркума во прав и неколку капки маслиново масло. Добро измешајте ги состојките, потоа натопете четка за заби во нив и применете ја истата постапка како и во претходниот рецепт.


Добро за акни
Куркумата поради бројните минерали е одлична за лицето, против акни, за измазнување на тенот и нежно чистење на лицето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Заљубени сте во во некој со кој НЕ МОЖЕТЕ ДА БИДЕТЕ? 8 совети ќе ви помогнат да го преболите и да продолжите понатаму

Ако сте несреќно заљубени, овие совети можат да ви бидат корисни Љубовта може да биде …