(ВИДЕО) Новак го испрати Беретини – следен е Зверев!

Новак Ѓоковиќ стигна на две победи до титулата на УС Опен и календарскиот Грен слем. Првиот рекет во светот го скрши отпорот на Италијанецот Матео Беретини во четвртфиналето и откако го загуби првиот сет, славеше 5: 7, 6:2, 6:2, 6:2 на стадионот Артур Еш. Тој ќе игра против Германецот Александар Зверев за пласман во своето деветто финале во Њујорк.

Со исклучок на првиот сет, тоа беше убедливо најдоброто издание на Новак во претходниот дел од турнирот во Њујорк. Од средината на вториот дел играше речиси без грешка, а по трет пат оваа година беше подобар од Италијанецот на најголемите турнири.


Во првиот сет беше видена голема борба. Овој дел од играта траеше 77. минути. И двајцата пропуштија неколку брејк топки. Новак многу се мачеше на својот сервис. Тој попушти во 11. гем кога Беретини одигра одличен форхенд откако Ѓоковиќ излезе на мрежа. Италијанецот направи брејк и поведе со 1-0 во своите сетови.
Тоа не го поколеба Новак. Како да доби нова сила и играше подобро. Од моментот кога направи брејк во четвртиот гем, се’ се сврте на негова страна. Го намали бројот на грешки, и со одлично движење и прецизни удари од основната линија го поремети Беретини. Тој лесно стигна до нерешен резултат во сетовите.

Истиот тренд продолжи и во третиот сет, при што паузата пристигна во вториот гем. Првиот рекет во светот одигра без грешка. Публиката се обиде да го врати Беретини на натпреварот, но немаше помош. Новак црташе на теренот и со уште еден брејк во осмиот гем поведе со 2:1 во сетови.
Во четвртиот сет веќе беше јасно што ќе се случи. Беретини веќе не знаеше што да прави. Според рецептот од третиот сет, Ѓоковиќ прави брејк во вториот гем и рутински го донесе натпреварот до крај со брилијантно издание.

Првиот рекет во светот ќе го одигра десеттиот јубилеен натпревар против Зверево во полуфиналето. Моменталниот резултат е 6:3 за Новак. Играа двапати оваа година. Ѓоковиќ го освои Австралија опен, додека Германецот беше поуспешен во полуфиналето на неодамна завршените Олимписки игри во Токио.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) НАДАЛ НАСКОРО ЌЕ СЕ ПОВЛЕЧЕ? Поранешната шампионка на Вимблдон прогнозира дека Новак Ѓоковиќ ќе има најмногу грен слем титули!

Поранешната француска тенисерка Марион Бартоли верува дека Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши трката GOAT пред …