АКО ИМАТЕ 40+ ОВОЈ ЗАЧИН Е ВАШИОТ НОВ НАЈДОБАР ПРИЈАТЕЛ: Го забрзува метаболизмот, ги регулира оритисокот и варењето, спречува рак!

Овој моќен зачин ќе го истера чувството на глад и ќе придонесе вашиот метаболизам да работи како часовник!
Иако природата е немилосрдна, па промените во телото со текот на годините се неизбежни, постојат едноставни начини за подобрување на состојбата на телото.
Кај жените, метаболизмот се забавува по 40-годишна возраст, па затоа е многу потешко да се губи телесната тежина. Експертите тврдат дека само еден зачин е доволен за да се направи голема промена. Кајенската пиперка содржи капсаицин, супстанца која го стимулира забрзувањето на метаболизмот, а доволно е само прстофат за да се постигне ефектот.


Го забрзува метаболизмот
Се покажало дека капсаицинот ја зголемува температурата на телото и ги забрзува дигестивните процеси и губење маснотии. Храната богата со протеини (месо, риба, пилешко …) се вари побрзо кога ќе се додаде барем малку кајенски пипер. Руските лекари тврдат дека редовното консумирање зачинета храна во мали количини го успорува стареењето и го зајакнува имунитетот.

Го намалува чувството на глад
Се покажало дека капсаицинот го намалува чувството на глад, што значи дека ќе јадете помалку во текот на денот.


Го намалува крвниот притисок
Бројни студии покажале дека капсаицинот го намалува крвниот притисок.

Го подобрува варењето
Кајенската пиперка може да го подобри здравјето на дигестивниот систем и да го намали ризикот од рак на желудникот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

20 НАЈГОЛЕМИ ЛАГИ поврзани со сексот – дали верувате во некоја од нив!?

Најчесто тоа е производ на незнаење, но и на предрасуди. И навистина има многу од …