Голема мисија на МАРС: „Успеавме да го земеме првиот примерок“

Една од главните задачи на роверот НАСА „Persevirens“ е да бара докази за постоење живот на Марс во минатото. Некои од овие докази се скриени во карпите, механички истражувач сега го земал и првиот примерок.
„Persevirens“ штотуку започна да ја истражува околината на кратерот Jезеро, во кој слета пред неколку месеци. Научниците на Земјата идентификуваа камен со големина на голем куфер од кој роверот зеде примерок со специјална справа.
Роверот е опремен со бројни инструменти кои им помагаат на експертите на Земјата да забележат одредени карпи и делови од релјефот кои се од особено значење за мисијата.
Земање примероци веќе се обиделе да направат на 11. август на друга карпа, но без успех.
– Успеавме да го собереме првиот примерок и тоа е големо достигнување. Го правиме она што не натера да пристигнеме на Марс – изјави ennенифер Троспер, проект менаџер во „Лабораторијата за млазен погон“ на НАСА.
не помине многу време пред примероците што ги собира „Persevirens“ да стигнат до Земјата. Ако се биде добро, роверот ќе пристигне на нашата планета со товар според планираното година.
НАСА го избра кратерското Језеро за слетување на „Persevirens“, бидејќи од претходните истражувања, се верува дека таа област некогаш била под вода и на нејзино место се наоѓа античка делта на реката.


Кратерското Језеро зборува за некогаш влажното минато на Марс. Пред повеќе од 3,5 милијарди години, речниот ток се влеал во кратер и создало езеро.
Научниците утврдија дека водата донела глина и минерали од околината со себе до кратерот. Следствено, животот на микробиолошко ниво можеше да еволуира во Езерото, и пронаоѓањето на тие индиции ќе биде главната задача на роверот.
Кратерот е именуван по општината Jезеро недалеку од Мркоњиќ Град (БИХ), а името е избрано затоа што на многу словенски јазици опишува природна депресија или депресија исполнета со вода.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

10 години Global Game Jam Македонијаа (26-30 јануари 2022)

Имаме чест да Ви се пофалиме за големиот мајлстоун за Македонската асоцијација за развивање на …