Црвената пиперка го подобрува имунитетот а добра е и за диета

Пиперката ја стимулира работата на цревата и бубрезите, а изобилува со минерали.
Црвената пиперка е многу корисна за зачувување на видот и во борбата против разни видови инфекции.
Го зголемува имунитетот и го намалува ризикот од рак и го храни нервниот систем. Од голема важност е што има и антидепресивно дејство, го стимулира варењето на храната и има позитивен ефект врз работата на бубрезите и цревата. Инаку, црвените пиперки, како и сите други пиперки, се одлични за диета, особено затоа што се богати со минерали, особено калиум.
Покрај тоа, голем број фитохемикалии во пиперките имаат антиоксидантни својства, така што можат да ги спречат или намалат симптомите на многу болести.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

20 НАЈГОЛЕМИ ЛАГИ поврзани со сексот – дали верувате во некоја од нив!?

Најчесто тоа е производ на незнаење, но и на предрасуди. И навистина има многу од …