Починал славниот француски актер Жан Пол Белмондо (88)

Славниот француски актер Жан Пол Белмондо починал на 88-годишна возраст.


Роден е на 9. април 1933. година, во предградието на Париз.
Тој стана познат по улогите во филмови на „Новиот бран“ во 1960 -тите, а во 1970 -тите стана sвезда на акциони филмови.

Првата голема актерска шанса ја доби кога глумеше во филмот „До последниот здив“ на легендарниот француски режисер Жан-Лук Годар. Филмот беше објавен во 1960. година и имаше огромен успех, и кај критиката и кај публиката.

Францускиот актер зад себе има два брака, четири деца (од кои најмладиот го добил на 70 -годишна возраст) и шест внуци.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кој е вистинскиот маж за вас на основа на вашата личност?

Дали некогаш сте пронашле личност која физички ве привлекува многу, но кога малку подобро ќе …