Неверојатна снимка: Со авион прелетал преку два тунела со 245 километри на час и го соборил светскиот рекорд

Италијанскиот пилот Дарио Коста во саботата влезе во Гинисовата книга на рекорди.
Летајќи низ два тунели на автопатот Северна Мармара во Истанбул, Дарио го собори светскиот рекорд во најдолгиот лет со авион низ тунелот. Неговиот лет низ тунелите Т1 и Т2 траеше вкупно 43,44 секунди.

Храбриот пилот слета на само еден метар над земјата и имаше само четири метри од двете страни на неговиот специјално направен авион. Вкупната должина на летот беше 1610 метри. Помина низ два тунели со просечна брзина од 245 км/ч.

Најпредизвикувачкиот дел од летот беше отворениот простор помеѓу двата тунели, каде што обично дуваат силни ветрови, но Коста го надмина тој предизвик. Тој успешниот лет го прослави изведувајќи акробации во воздух.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства? Психологијата вели дека …