(ВИДЕО) Ова е единствената сочувана снимка од Ана Франк

Ана Франк беше девојче од еврејско потекло, која стана симбол на страдањата на еврејскиот народ во Втората светска војна по Втората светска војна.
Нејзиниот дневник „Дневникот на Ана Франк“ е најпознатиот дневник на сите времиња. Продаден е во 30. милиони примероци и е преведен на повеќе од 70. јазици. Дневникот беше создаден во периодот кога Ана се криеше од нацистичката тајна полиција – Гестапо. Ова траело две години и 35. дена додека не била пронајдена, уапсена и однесена во Аушвиц-Биркенау, каде што на крајот била убиена. Снимката што ја гледате е направена во 1941 година, а Ана може да се види во еден кадар како гледа низ прозорецот на свадбата на нејзините соседи.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за викенд: БЛИЗНАЦИТЕ ќе добијат интересен повик, ВОДОЛИЈАТА незадоволна од вниманието

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …