(ВИДЕО+ФОТО) Езерото во седум нијанси на сина боја го спасила короната

Мексиканското езеро, кое се карактеризира со седум нијанси на сина, почнувајќи од светло тиркизна до темно сино кобалт, во одреден момент ја сменило бојата.
Езерото Бакалар, познато по својата сина и бистра вода, е дом на строматолити, стари повеќе од три милијарди години. Ова се фосилни остатоци од цијанобактерии, кои содржат некои од најстарите траги на живот на Земјата, и кои се загрозени последните години поради загадување.

„Кога за прв пат се преселив овде, водата беше толку бистра и чиста, но се плашам дека во последно време е во опасност“, изјавил Клаудио дел Вале за Би-Би-Си.
https://www.bbc.com/travel/article/20210801-mexicos-three-billion-year-old-underwater-lifeforms

За жал, тој е во право, бидејќи мексиканската Федерална агенција за заштита на животната средина, пред 6. години, издала предупредување за загадување, а проблемот станал највидлив минатата година, кога езерото станало кафеаво и се уште не е целосно опоравено.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …